Останні публікації

Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
, змінено Юрий Николаевич на 16. Dec 2023



У Чернівецькій області перевищено епідпоріг захворюваності на ГРВІ, грип та COVID-19. Це означає, що місцева влада вже може приймати рішення про локальні карантинні заходи.

Про це повідомила пресслужба МОЗ 15 грудня 2023.

Повідомляється, що за попередній тиждень у Чернівецькій області зареєстровано 5586 тисяч випадків захворювань. Це вже перевищення епідемічного порогу.

Крім того, на Житомирщині епідемічний поріг відповідає середньому рівню - 8 738 хворих. В інших регіонах України ситуація стабільна, тобто неепідемічний рівень.

У МОЗ нагадали, що рівень захворюваності для оголошення перевищення епідпорогу різний для кожної області та вираховується в залежності від кількості населення та інтенсивності поширення респіраторно-вірусних інфекцій.

В областях, де зафіксовано перевищення епідпорогу, можуть застосовуватися локальні карантини.

«Наприклад, локальний карантин в окремих класах чи школах, протиепідемічні заходи у місцях масового скупчення людей, зокрема, рекомендація носити маски чи обмежувати кількість відвідувачів в установах та організаціях», – пояснив заступник міністра, головний санітарний лікар Ігор Кузін.

Фінальні рішення в областях щодо карантину приймає комісія ТЕБ і НС.





Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"

Огляд

Коли Ви готові планувати своє повернення додому в Україну, тимчасово або на постійно, є низка речей, які треба буде мати на увазі. Серед них: як Ваше повернення вплине на Ваші права тут, у ЄС. Ви також можете мати практичніші проблеми, наприклад, як це вплине на банківський рахунок, який Ви відкрили в країні перебування. Інформацію Ви знайдете на цій сторінці, мета якої — допомогти вам вирішити ці питання.

Повернення в Україну на короткий період

Я зареєстрований/зареєстрована для тимчасового захисту, але хочу повернутися в Україну найближчим часом. Чи втрачу я свої права у ЄС?

Директива про тимчасовий захист надає можливість повернутися на добровільній основі й передбачає заходи, що застосовуються після завершення тимчасового захисту. Якщо Вам потрібно на короткий час повернутися в Україну, наприклад, щоб відвідати рідних, зібрати документи або врятувати членів сім'ї, Ви не втрачаєте статусу тимчасового захисту. Будь-яка короткочасна подорож до України не має розглядатися країнами ЄС як рішення добровільно повернутися до того, як закінчиться тимчасовий захист. Це означає, що короткочасна подорож до України не має призводити до анулювання дозволу на проживання і втрати прав, пов'язаних з цим статусом. 

Повернення в Україну

Зараз у мене є тимчасовий захист у ЄС і я хочу вернутися додому в Україну. Чи зможу я повернутися в ЄС і скористатися тимчасовим захистом?

Якщо Ви плануєте їхати додому в Україну, Вам слід повідомити про свої плани владу країни, в якій Ви проживаєте. Якщо пізніше вирішите повернутися в Європейський Союз до закінчення надзвичайної ситуації, то знову отримаєте право на тимчасовий захист. Вам рекомендується зв'язатися з органами влади приймаючої держави-члена для отримання додаткової інформації про те, як повідомити про свій від'їзд або про наявну систему повідомлень, а також про наслідки несповіщення та про відповідні гарантії для тих, хто користується тимчасовим захистом.

Банківські рахунки

Чи буде мій банківський рахунок ще активним, якщо я вирішу повернутися в Україну і якщо моя реєстрація тимчасового захисту буде «неактивною»?

Ваші банківські рахунки також мають лишатися відкритими доти, доки Ваш дозвіл на проживання все ще дійсний, навіть якщо він неактивний через Ваше рішення повернутися в Україну на триваліший термін.
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"

Інформація про розміщення і житло

Ukrainian refugees waving from a window of the Polish house where they were welcomed
Негайне розміщення забезпечується державними органами або благодійними організаціями. Директива про тимчасовий захист пропонує право на належне розміщення, житло і стале облаштування, тому в середньостроковій перспективі необхідно знайти поєднання системи державного прийому з приватними пропозиціями розселення.
Комісія:
  • продовжуватиме підтримку держав-членів у посиленні їхньої спроможності прийому
  • започаткує нову ініціативу «Безпечний дім» для охоплення й підтримки ініціатив, запроваджених на місцевому, регіональному і національному рівнях та у співпраці з приватним сектором.
Європейський фонд регіонального розвитку допомагає забезпечити соціальне житло сім'ям та окремим особам у конкретній громаді, а також покриває придбання й переобладнання належного житла. 
Європейський соціальний фонд теж може підтримувати інвестиції в житловий фонд, що належить місцевим громадам, зокрема для людей з особливими потребами, інвалідністю, для дітей та людей похилого віку.
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"

Доступ до ринку праці



ВідтепеОсоби, які користуються тимчасовим захистом, і ті, хто отримав належний захист відповідно до національного законодавства, повинні мати можливість займатися найманою або самозайнятою діяльністю. Вони також повинні мати право на професійну підготовку і користуватися рівним ставленням як працівники у державах-членах стосовно оплати праці та інших умов. 

Європейська комісія працює з різними суб'єктами, зокрема з українськими державними органами і діаспорою, щоб забезпечити швидку й ефективну інтеграцію в ринок праці осіб, які отримали тимчасовий захист. Як підкреслено у вказівках стосовно допомоги людям, які рятуються від російської агресії проти України, в отриманні доступу до робочих місць, професійної підготовки і навчання дорослих, існує кілька інструментів, доступних на рівні ЄС, щоб сприяти цьому.
Відтепер вони можуть підбирати вакансії відповідно до своїх навичок завдяки випробувальному Фонду талантів ЄС, який Комісія започаткувала спільно з Європейською установою з питань праці Крім того, вони можуть набути навички володіння новою мовою і базові цифрові навички через мережі в рамках Пакту про навички.
Українську мову було додано до Інструменту профілю кваліфікацій ЄС для громадян третіх країн, щоб допомогти українським шукачам роботи і тим, хто бажає продовжити навчання. 
Після того, як Комісія оприлюднила рекомендацію зі сприяння визнанню отриманих в Україні академічних та професійних кваліфікацій, роботодавцям і навчальним закладам стало легше зрозуміти навички українців, які прибувають до ЄС. 
Комісія створила ресурсний центр, щоб допомогти як українцям, котрі звертаються за сприянням у визнанні їхніх кваліфікацій, так й іншим особам, котрі потребують інтерпретації кваліфікацій. Крім того, разом з Європейською навчальною фундацією і державами-членами ЄС вона зробила порівняння українських і європейських кваліфікаційних рамок.
Комісія продовжує підтримку державних служб зайнятості в державах-членах, які відіграють ключову роль у розробці активної політики ринку праці, щоб оптимально використовувати навички новоприбулих.
Вона також забезпечує через різні фонди ЄС підтримку таких заходів, як працевлаштування, мовні курси, консультування, професійна освіта і навчання.  

Фонд талантів ЄС

Комісія започаткувала базований онлайн Фонд талантів ЄС, щоб допомогти людям, які рятуються від вторгнення Росії в Україну, знайти роботу в ЄС.
Експериментальний Фонд талантів ЄС, доступний англійською, українською та російською мовами, втілюється через портал EURES. Він об'єднує державні служби зайнятості, приватні агентства працевлаштування і роботодавців з усього ЄС. EURES містить понад 3 мільйони вакансій і 4000 роботодавців, і нових роботодавців запрошують зареєструватися на ньому.
Експериментальний Фонд талантів ЄС відкритий для всіх шукачів роботи, які користуються тимчасовим захистом відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист або належним захистом відповідно до національного законодавства, що забезпечує їм право на працевлаштування.
Після реєстрації, інструмент скеровує шукачів роботи до процедури, за допомогою котрої вони можуть визначити навички, якими володіють, і завантажити своє резюме. Резюме, опубліковані в експериментальному Фонді талантів ЄС, будуть видні державним службам зайнятості у всіх країнах-учасницях, а також зареєстрованим роботодавцям у всіх країнах, які входять до Європейської мережі співпраці служб зайнятості (EURES). Шукачі роботи також можуть переглянути усі вакансії, опубліковані на порталі EURES.
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"

Доступ до охорони здоров'я у ЄС

Якщо Вам надано тимчасовий захист, Ви матимете доступ до медичної допомоги у Вашій державі-члені. Тому, як тільки Ви зареєструєтеся та отримаєте дозвіл на тимчасове проживання, приймаюча держава-член запропонує Вам доступ до своєї системи охорони здоров’я.
Якщо державна система охорони здоров’я приймаючої держави-члена надає Вам повне страхування, Ви також матимете право отримати європейську картку медичного страхування, яка надає право на необхідне медичне лікування під час тимчасового перебування в іншій державі-члені.

Спеціалізоване стаціонарне лікування

Для забезпечення спеціалізованого лікарняного лікування та догляду за тими, хто потребує термінової допомоги, Комісія:
  • створила механізм солідарності для медичних перевезень всередині ЄС для біженців і переміщених осіб з держав-членів, що межують з Україною. Для них уже підготовлено 10 000 лікарняних ліжок.
  • підтримує доступ до планових щеплень для дітей (що є пріоритетним), а також до заходів, спрямованих на охорону психічного здоров’я і посттравматичну підтримку для тих, хто рятується від війни.

Рідкісні захворювання або складні стани

24 Європейські довідкові мережі (ERN) з рідкісних і складних захворювань об’єднані для підтримки всіх українських пацієнтів. ERN спеціалізуються на діагностиці та лікуванні рідкісних/дуже рідкісних захворювань майже в усіх галузях медицини, включно з рідкісним раком.
1 600 експертних центрів ERN облаштовані у понад 300 лікарнях ЄС, розташованих у більшості або всіх країнах ЄС (включно з державами-сусідами України) та у Норвегії. ERN зобов’язується створити центр для пацієнтів з рідкісними захворюваннями в Україні та за її межами.


.Для отримання додаткової інформації та вказівок зверніться до вебсайту Європейських довідкових мереж

Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"

Підтримка в освіті

Children in a school class
Значна кількість біженців з України – це діти шкільного віку. Відвідування школи допомагає полегшити психологічний стрес, створює відчуття стабільності й нормальності, показує перспективу в майбутнє.  
Комісія:
Європейська навчальна фундація створила ресурсний центр з інформацією про те, як люди, котрі виїхали з України, можуть продовжити освіту і навчання або мати доступ до них у країнах ЄС, отримати розуміння і визнання їхньої кваліфікації для роботи або навчання, а також знайти можливості працевлаштування.

Англо-українські піктограми для учнів та викладачів

alt=""
Використовуючи піктограми, цей практичний буклет може допомогти носіям української та англійської мови подолати перші комунікаційні бар'єри.

Європейський дослідницький простір для України

Портал «Європейський дослідницький простір для України» – це «єдине вікно» для інформаційних і допоміжних послуг дослідникам в Україні та дослідникам, які виїжджають з України. Портал об'єднує ініціативи на рівні ЄС, за певною країною та від неурядових груп. Він має на меті допомогти постраждалим дослідникам знайти житло і роботу, сприяти визнанню їхніх дипломів, а також пропонує інші послуги.
Портал започатковано на основі наявної мережі EURAXESS, що підтримує дослідників, об’єднуючи понад 600 центрів і 43 національні портали в країнах-членах ЄС і країнах, які беруть асоційовану участь у програмі «Горизонт Європа». 
Інші ініціативи ЄС включають доступ до програми Science4Refugees («Наука для біженців») у рамках існуючої ініціативи EURAXESS, яка надає біженцям можливість стажування, роботи на неповний та повний робочий день, а також доступ до Європейської дослідницької спільноти і програми MSCA – Дослідники, які зазнають ризику.
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"

Гарячі лінії у випадку зникнення дітей

Європейський уніфікований номер гарячої лінії у випадку зникнення дітей (116000) доступний у всіх 27 державах-членах ЄС, в Албанії, Сербії, Швейцарії і Великобританії. Будь-хто може подзвонити на номер 116000 і повідомити про зникнення дитини, Гарячі лінії у випадку зникнення дітей тісно співпрацюють з місцевими правоохоронними органами і надають правову, психологічну і практичну підтримку дітям та батькам, які шукають одне одного.
«Зниклі діти у Європі» також надає інформацію про те, як повідомляти про зниклих безвісти українських дітей повсюди у Європі, про повідомлення у ЗМІ щодо українських дітей, які в даний час вважаються зниклими безвісти у межах ЄС, а також про ресурси для підтримки зниклих дітей та їхніх сімей, які рятуються від війни.

Лінії допомоги дітям

Лінії допомоги дітям надають психосоціальну підтримку та інформацію дітям, а також дорослим, які звертаються від імені дітей.
Європейський уніфікований номер Лінії допомоги дітям (116 111) діє у 24 країнах ЄС, і окрім цього – у кількох країнах поза ЄС, включно з Україною.

Права дітей, котрі приїздять з України

Children playing with toys in a room
Усі діти з України, які приїздять до ЄС, повинні мати негайний доступ до своїх прав без дискримінації, включно з необхідною психологічною підтримкою, охороною здоров'я та доступом до освіти. Особливу увагу треба приділяти дітям, які не мають супроводу. Важливо, щоб після приїзду вони були негайно зареєстровані; вони повинні отримати повну і надійну підтримку, а представник служби захисту дітей повинен бути присутнім якомога швидше. Пошук членів родини має бути пріоритетом.
Усі діти (тобто особи віком до 18 років), які рятуються від війни в Україні, мають право на захист у ЄС. Вони мають право:  
  • при в'їзді до ЄС отримати реєстрацію особи, а якщо діти подорожують без супроводу батьків або інших дорослих, відповідальних за них, прикордонники реєструють особу знайомих дорослих, які їх супроводжують під час подорожі або чекають на них, а також задекларовану країну призначення у ЄС
  • якомога швидше отримати доступ до піклування (включно з житлом), охорони здоров'я (включно з психологічною підтримкою) та освіти
  • бути почутими і висловити свою думку стосовно будь-якого рішення щодо них (якщо це дозволяє вік і ступінь зрілості)
У випадку дітей без супроводу або дітей, відокремлених від сім'ї, вони також мають право якнайшвидше отримати опікуна, котрий здійснюватиме стосовно їх батьківські права і обов'язки, доки вони не зможуть возз'єднатися зі своїми батьками або іншими членами сім'ї. Опікуном може бути один зі знайомих дорослих, з якими дитина подорожувала, якщо державні органи встановлять, що це найліпше відповідає інтересам дитини. Іноді опікун може бути іншим, ніж дорослі, які будуть піклуватися про дітей, наприклад, у прийомних сім'ях, центрах прийому тощо. Діти мають право просити не бути відокремленими від дорослих, яких вони знають і які здатні взяти на себе відповідальність за піклування. 
Комісія:
  • підтримує та фінансує доступ до психологічної допомоги і базових послуг
  • підтримує належний прийом сиріт і дітей з інвалідністю і піклування за ними
  • заохочує імплементацію Стратегії ЄС з прав дитини. Національні координатори ініціативи «Європейська гарантія дітей» відіграватимуть важливу роль на національному рівні та під час обміну передовими практиками на рівні ЄС
  • співпрацюючи з міжнародними організаціями задля возз'єднання сімей у рамках програм з пошуку членів родини
  • підтримуючи держави-члени, в рамках оновленої Шенгенської інформаційної системи, у їхній роботі, спрямованій на боротьбу з торгівлею дітьми та викраденням дітей
  • готує стандартні оперативні процедури для передачі неповнолітніх без супроводу та інших дітей з особливими потребами, щоб забезпечити захист від ризиків зловживання і торгівлі людьми
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
Після того, як Ви перетнете кордон ЄС, у Вас є кілька варіантів дій, залежно від Ваших особистих обставин. Державні органи поінформують Вас про Ваші права.

Вам можете бути надано тимчасовий захист

Якщо Ви постійно проживали в Україні й 24 лютого 2022 року або пізніше залишили країну, щоб урятуватися від війни, Ви можете мати право на тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС. Тимчасовий захист триватиме не менше одного року й може бути продовжений залежно від ситуації в Україні. Права відповідно до Директиви про тимчасовий захист включають дозвіл на проживання, доступ до ринку праці та отримання житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей. Кожен, хто легально проживає в ЄС, також має право відкрити базовий банківський рахунок. Ви теж отримаєте право відкрити базовий банківський рахунок.

Хто має право на отримання тимчасового захисту?
Громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, а також члени їхніх сімей, переміщені 24 лютого 2022 року або пізніше.
Особи без громадянства та громадяни третіх країн, а також члени їхніх сімей, які отримали міжнародний захист або подібний захист в Україні до 24 лютого 2022 року та були переміщені з України 24 лютого 2022 року або пізніше.
Не українські громадяни (громадяни третіх країн) та особи без громадянства, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі чинного дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, і які не можуть повернутися на безпечних та тривалих умовах до країни свого походження, мають право на тимчасовий захист або належний національний захист, залежно від країни ЄС.

Хто загалом не має права на тимчасовий захист?
Громадяни України, які проживають в Україні, але які були переміщені з України до 24 лютого 2022 року або які опинилися за межами України до цієї дати (у зв'язку з роботою, навчанням, відпусткою, за сімейними обставинами, для лікування або з інших причин).
Особи без громадянства або громадяни третіх країн, які отримали в Україні статус міжнародного захисту або подібний захист до 24 лютого 2022 року й були переміщені з України до 24 лютого 2022 року або опинилися за межами України (у зв'язку з роботою, навчанням, відпусткою, за сімейними обставинами, для лікування або з інших причин).
Особи без громадянства та громадяни третіх країн, інших, ніж Україна, які легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі діючої посвідки на постійне проживання, але можуть безпечно повернутися в країну походження. Однак навіть у цих випадках органи влади можуть вирішити надати Вам тимчасовий захист. Крім того, Ви можете звернутися за міжнародним захистом.
Особи без громадянства й громадяни третіх країн, які легально проживали в Україні на короткостроковій основі до 24 лютого 2022 року, як-от студенти і працівники.
Рекомендуємо Вам зв'язатися з місцевими представниками країни Вашого походження або з державними органами країни, що приймає Вас, і вони допоможуть Вам у процесі безпечної репатріації.

Я легально перебував або проживав у ЄС до 24 лютого 2022 року і не можу повернутися в Україну. Чи буде надано мені тимчасовий захист?
Країни ЄС можуть ухвалити рішення про надання тимчасового захисту тим особам, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року у зв'язку з посиленням напруженості або які опинилися на території ЄС (наприклад, на канікулах або через роботу) до цієї дати і внаслідок збройного конфлікту не можуть повернутися в Україну. Для отримання додаткової інформації зв’яжіться, будь ласка, з місцевими органами влади країни, де Ви зараз перебуваєте. Так само, якщо країна ЄС, про яку йде мова, не застосовує цю можливість надати Вам статус тимчасового захисту, Ви завжди можете вирішити подати заяву про міжнародний захист.

Що робити, якщо я не потрапляю під тимчасовий захист?
Ви однак зможете в’їхати на територію ЄС. Залежно від індивідуальних обставин, Ви можете подати заяву про міжнародний захист або про отримання легального міграційного статусу. Також органи влади можуть вирішити надати Вам тимчасовий захист. Загалом, якщо Вам не загрожує небезпека у країні Вашого походження й Ваше повернення можливе, Ви можете отримати допомогу для репатріації до країни походження. Будь ласка, зверніться безпосередньо до державних органів країни, в якій Ви перебуваєте. Ви також можете звернутися до Імміграційного порталу ЄС для отримання додаткової практичної інформації та посилань на вебсайти відповідних державних органів.

Чи діє тимчасовий захист автоматично, чи мені потрібно просити про нього?
Право на тимчасовий захист є «негайним» й означає, що коли людина хоче користуватися ним, все, що їй потрібно зробити, — це виконувати вказівки державних органів влади та довести їм громадянство, статус міжнародного захисту або подібний статус захисту, проживання в Україні або сімейний зв'язок, які дають право на тимчасовий захист.
Державні органи країни ЄС, в якій Ви перебуваєте, мають повідомити Вас про право на отримання тимчасового захисту. Ви повинні потім повідомити їх, якщо Ви хочете скористатися тимчасовим захистом, і слідувати їхнім вказівкам.
Ви можете ознайомитися з картою нижче, щоб отримати інформацію про відповідальні державні органи. Цей процес включатиме реєстрацію Ваших даних та підтвердження того, що тимчасовий захист застосовується, і що жодне з положень про виключення не застосовується у Вашій ситуації.

Як довго триватиме тимчасовий захист?
До 4 березня 2023 року. Якщо причини надання тимчасового захисту залишаться, Ваш тимчасовий захист буде автоматично продовжений на 6 місяців двічі, тобто до 4 березня 2024 року. Якщо причини тимчасового захисту залишаться після цієї дати, Комісія може запропонувати Раді продовжити тимчасовий захист на наступний рік (тобто 4 березня 2025 року).

Які права я можу отримати у рамках тимчасового захисту?
  • право на проживання
  • забезпечення житлом
  • соціальну допомогу
  • медична допомога, в тому числі психіатрична допомога та психологічна підтримка дітей
  • юридично оформлена опіка над дітьми та підлітками без супроводу і їхнє безпечне розміщення
  • доступ до освіти та/або професійної підготовки для дітей та підлітків
  • доступ до ринку праці (на умовах політики ринку праці держав-членів ЄС)
  • доступ до банківських послуг, наприклад відкриття базового банківського рахунку
  • право на переїзд в іншу країну ЄС до видачі дозволу на проживання
  • право вільно пересуватися в країнах ЄС (інших, ніж країна ЄС, де Ви проживаєте) протягом 90 днів у межах 180-денного періоду після отримання дозволу на проживання в приймаючій країні ЄС
 
Ви також повинні знати, що деякі країни ЄС пропонують ширші права, ніж перераховані вище (наприклад, вільний доступ до університетської освіти тощо).

Чи тимчасовий захист діє лише в одній країні ЄС?
Так. Тільки-но Ви отримаєте тимчасовий захист від певної країни ЄС, права, отримані внаслідок тимчасового захисту, є дійсними тільки в тій країні ЄС, яка надала Вам дозвіл на проживання. Утім, Ви все рівно маєте право подорожувати в інші країни в межах ЄС протягом 90 днів у межах 180-денного періоду. Дивіться нижче розділ «Подальші подорожі в ЄС».
Ви також можете вирішити, що хочете скористатися своїми правами в іншій країні ЄС, ніж та, де Ви зараз проживаєте. Якщо Ви зміните місце проживання й переїдете в іншу країну ЄС, дозвіл на проживання в першій країні ЄС завершиться, і Ваші права там закінчаться. Нова приймаюча країна ЄС повинна надати Вам тимчасовий захист і видати новий дозвіл на проживання. Важливо повідомити державні органи першої країни ЄС, що Ви маєте намір переїхати до іншої держави-члена.

Де я можу звернутися за тимчасовим захистом?
У всіх країнах-членах ЄС, а також у Швейцарії, Норвегії, Ліхтенштейні та Ісландії.

Чи перешкоджає мені тимчасовий захист подати заяву про отримання статусу біженця?
Ні. Право на тимчасовий захист є додатковим до права звертатися за міжнародним захистом.

Чи потрібно мені просити про дозвіл на проживання для тимчасового захисту, перш ніж я зможу подати заяву на міжнародний захист? Чи існує особливий порядок, якого потрібно дотримуватися, якщо я хочу подати заяву про статус біженця?
Особи, котрі мають право на тимчасовий захист, як правило, можуть подавати заяву про надання статусу біженця в будь-який час. Однак Ви повинні знати, що метою надання тимчасового захисту є зменшення необхідності негайного звернення за міжнародним захистом, оскільки тимчасовий захист забезпечує Вам дозвіл на проживання, а також пов’язані з ним права. Крім того, адміністративні формальності щодо тимчасового захисту зведено до мінімуму через нагальність ситуації. Для порівняння, слід очікувати, що процедура розгляду заяви про міжнародний захист у зв'язку з поточними обставинами буде складнішою: вона передбачає більше кроків і, отже, потребує більше часу для завершення.
Якщо внаслідок розгляду заяви про міжнародний захист, поданої особою, яка має право на тимчасовий захист, притулок не буде надано, така особа продовжує користуватися тимчасовим захистом доти, доки він не закінчиться. Право на тимчасовий захист є додатковим до права звертатися за міжнародним захистом.

Якщо я скористаюся тимчасовим захистом, чи точно я отримаю згодом статус біженця або додатковий захист?
Ні, визначення статусу міжнародного захисту не залежить від тимчасового захисту. Він підпадає під іншу процедуру в компетентних державних органах у країні ЄС, і результат визначається на основі Вашої конкретної особистої ситуації.
Див. також: Практичні вказівки: вимоги для отримання міжнародного захисту

Я зареєстрований/зареєстрована для тимчасового захисту в одній країні ЄС, але я хочу переїхати в іншу, тому що отримав/отримала пропозицію працевлаштування. Країна, куди я хочу переїхати, відмовляється реєструвати мене для тимчасового захисту, тому що я вже зареєстрований/зареєстрована деінде. Що мені робити?
Ви можете обрати країну ЄС, в якій скористаєтеся тимчасовим захистом. Тим не менш, Ви можете користуватися тимчасовим захистом тільки в одній державі-члені ЄС одночасно. Права, пов'язані з тимчасовим захистом, однакові в кожній країні ЄС, на яку поширюється обов'язкова дія Директиви.  
Якщо Ви зареєструвалися в одній країні й вирішили переїхати в іншу, Вам необхідно повідомити державні органи тієї країни, в якій Ви на даний час зареєстровані. Країна, в яку Ви переїдете, зареєструє Вас і запропонує Вам статус тимчасового захисту та відповідні права. 

Ви можете подати заяву про міжнародний захист у ЄС

Особи, які користуються тимчасовим захистом, мають право в будь-який час подати заяву про міжнародний захист (притулок).
Якщо Ви вирішите це зробити, Ваш тимчасовий захист може бути призупинений, проте Ви матимете статус і права прохача притулку. Якщо після завершення розгляду Вашу заяву про надання притулку буде відхилено, але поточний тимчасовий захист все ще діятиме в ЄС, Ваш статус тимчасового захисту відновиться.
Ви повинні дізнатися про те, яку практику застосовує держава-член, аби вирішити, чи звертатися Вам за міжнародним захистом на додаток до дозволу на проживання, що засвідчує Ваш статус тимчасового захисту.

Як подати заяву про міжнародний захист?
Повідомте державні органи держави-члена, в якій Ви перебуваєте, що потребуєте міжнародного захисту, а та дотримуйтесь їхніх вказівок. Інформація від міністерств внутрішніх справ доступна на карті, що на цій сторінці. Див. також: Практичні вказівки з реєстрації

У чому полягає різниця між тимчасовим захистом і статусом біженця?
Тимчасовий захист покликаний забезпечити негайний захист переміщених осіб, у тому числі тих, які втекли із зон збройного конфлікту. Хоча тимчасовий захист не пов’язаний з міжнародним захистом, він зменшує потребу негайно звертатися за міжнародним захистом, оскільки гарантує надання дозволу на проживання, а також пов’язані з ним права. Максимальний термін тимчасового захисту визначається законодавством ЄС.
Статус біженця — це індивідуальне право, яке надається внаслідок спеціальної адміністративної та юридичної процедури, яка визначає, чи є у Вас обґрунтоване побоювання зазнати переслідування через расу, релігію, національність, належність до певної соціальної групи або політичні переконання. Після надання статусу біженця, він може бути відкликаний, якщо з’являться нові факти або докази, котрі вказують на те, що є підстави для перегляду його чинності.
Ви повинні звернутися до державних органів країни ЄС, де Ви перебуваєте, щоб отримати детальнішу інформацію щодо конкретних прав у рамках кожного режиму захисту, як-от доступ до медичної допомоги, житла та ринку праці, освіти для дітей та позбавлення свободи. Для отримання загальної інформації про основоположні права під час процедури надання статусу біженця, будь ласка, дивіться тут.

Крім тимчасового захисту або міжнародного захисту, чи існує інша правова можливість, щодо якої я можу подати заяву?
Ви можете також отримати дозвіл на проживання як член сім’ї громадянина ЄС чи особи, яка вже легально проживає в ЄС, або як студент, дослідник, стажер або працівник. Щоб отримати додаткову інформацію про Ваші можливості, Вам слід звернутися до компетентних державних органів країни, де Ви наразі перебуваєте. Ви також можете звернутися до Імміграційного порталу ЄС для отримання додаткової практичної інформації та посилань на вебсайти відповідних державних органів.

Ви можете просити допомогу для репатріації

Незалежно від Вашого громадянства й права на міжнародний захист, якщо Ви жили в Україні й рятуєтеся від війни, Ви повинні мати можливість перетнути кордон ЄС. Якщо Ви можете безпечно повернутися до країни постійного проживання, Вам слід зв'язатися з відповідними державними органами або організаціями, які допоможуть Вам повернутися.
Для отримання допомоги в репатріації слід звернутися до посольства/консульства Вашої країни походження в країні ЄС, де Ви перебуваєте в даний час. Державні органи в цій країні також можуть допомогти Вам зв’язатися з Вашим посольством/консульством у разі виникнення проблем і можуть запропонувати допомогу у Вашій репатріації.
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
Якщо Ви рятуєтеся від нападу на Україну і приїздите до Європейського Союзу, Ви знайдете тут корисні поради про те, як залишатися в безпеці під час подорожі.

Подорожуючи до ЄС та його територією, будь ласка, пам’ятайте про ризик торгівлі людьми та експлуатації. Намагайтесь користуватися транспортом і житлом, наданим державними службами та громадськими організаціями. Не віддавайте свої документи, що посвідчують особу, особисту інформацію та речі нікому, крім посадових осіб державних органів або прикордонників, і завжди інформуйте своїх родичів або друзів про Ваше місцезнаходження.  Якщо Вам пропонують роботу, пошукайте інформацію про компанію і в разі сумніву зверніться до органів поліції або організацій громадянського суспільства для отримання додаткової інформації.

    Ваші документи

    • Не віддавайте свій паспорт або документ, що посвідчує особу, ніколи і нікому, крім прикордонників або державних службовців. Носіть його при собі.
    • Сфотографуйте на телефон свій паспорт або документ, що посвідчує особу, щоб у Вас була резервна копія на випадок втрати або крадіжки. Надішліть копію друзям/сім'ї та собі, наприклад, на свою електронну пошту, щоб Ви могли отримати доступ до своїх документів, навіть якщо загубите телефон.

    Подорож

    Ukrainian refugees arriving at the border between Ukraine and Moldova
    • Якщо Ви подорожуєте в чиїйсь машині, запитайте, чи від Вас очікують щось за перевезення.
    • Перш ніж сісти в чиюсь машину, сфотографуйте номерний знак і перешліть його друзям та рідним. Уникайте сідати до автомобілів, якщо їхні водії не дозволяють зробити такі фотографії.

    Гроші

    • Носіть при собі приховану готівку, можливо, навіть в декількох місцях.
    • Запам'ятайте номер Вашої кредитної/дебетової картки.
    • Запам'ятайте номери телефонів кількох надійних осіб, які можуть допомогти Вам, на випадок, якщо Ви втратите свій телефон.

    Проживання

    Belgian and Ukrainian children playing together
    • За можливістю користуйтесь житлом, яке надають надійні організації.
    • Якщо Ви бронюєте проживання через інтернет, обов'язково перевірте відгуки і оберіть пропозиції з великою кількістю позитивних відгуків.
    • Якщо у Вас є місце, де Ви можете залишитися, але Ви не почуваєтесь у безпеці, залиште його!
    • Якщо Ви зупиняєтеся у когось, запитайте, чи очікується щось від Вас за проживання.

    Робота

    Завжди будьте пильні, якщо:
    • Хтось пропонує Вам роботу, але не надає Вам таку інформацію, як адреса та ім'я/назва роботодавця.
    • Хтось тисне на Вас, щоб Ви ухвалили рішення, погоджуватися на роботу чи ні.
    • Хтось пропонує Вам роботу за безкоштовні проїзд і проживання.
    • Той, хто пропонує Вам роботу, просить Вас віддати документи під приводом того, що вони все організують для Вас.

    Порятунок від торгівлі людьми

    Якщо Ви вважаєте, що можете стати жертвою торгівлі людьми або експлуатації:
    Ukrainian refugees crossing the Polish border
    • Тікайте в громадське багатолюдне місце, наприклад, у поліцейський відділок, лікарню, бібліотеку, банк, поштове відділення, церкву або будівлю міської адміністрації.
    • Зверніться до поліції, організації, яка допомагає жертвам торгівлі людьми, до органів влади країни, в якій Ви перебуваєте, або до посольства Вашої країни.
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"

У більшості випадків, якщо Ви рятуєтеся від війни в Україні, Ви зможете подорожувати до інших країн ЄС. Для українців із біометричним паспортом це право походить від безвізового режиму між ЄС та Україною. Якщо Ви громадянин третьої країни, Вам потрібно перевірити, чи є країна Вашого походження в переліку третіх країн, громадяни яких звільнені від візових вимог.

Чи можу я продовжити подорож до інших країн ЄС/Шенгенської зони після першого перетину кордону ЄС, чи мені потрібно залишатися в першій країні?
Громадяни України, у котрих є біометричний паспорт, мають право, як безвізові мандрівники, після в'їзду на територію ЄС вільно пересуватися в його межах протягом 90 днів. Виходячи з цього, Ви можете обрати країну ЄС, в якій хочете скористатися правами, пов'язаними з тимчасовим захистом, і приєднатися до своєї сім'ї та друзів у тій країні ЄС, де вони перебувають.
Якщо Ви маєте право на тимчасовий захист, але маєте не біометричний паспорт, державні органи на кордоні країни першого в'їзду в ЄС повинні видати короткострокову візу терміном на 15 днів для в'їзду в Шенгенську зону. Це дозволить подорожувати до країни призначення в межах ЄС, щоб скористатися правами, пов'язаними з тимчасовим захистом.
Якщо Ви маєте право на тимчасовий захист, але не маєте документа для виїзду за кордон, в такому випадку державні органи на кордоні країни першого в'їзду до ЄС будуть вирішувати, чи дозволити Вам продовжити подорож, якщо це необхідно, наприклад, видавши проїзний документ та візу або скориставшись трансферними формулярами, пов'язаними із законодавством про тимчасовий захист.
Якщо Ви вперше перетнули кордон ЄС через країну, яка не входить до зони ЄС без внутрішнього прикордонного контролю (Румунія, Болгарія, Кіпр та Ірландія), Ваші документи, як правило, будуть знову перевірені в пункті пропуску наступної країни Шенгенської угоди. Також подивіться, будь ласка, пояснення про реєстрацію дітей без супроводу або дітей, відокремлених від родини.

Вільний проїзд за допомогою численних транспортних компаній
Від початку війни низка європейських транспортних компаній пропонує безкоштовне перевезення для тих, хто виїжджає з України. Це включає залізничні, автобусні, поромні та авіаперевезення. Перелік численних перевізників, що беруть участь, наведено в таблиці та на карті нижче.

Я в'їхав до ЄС через Румунію або Болгарію. Що станеться, якщо я хочу продовжити свою подорож до країни, яка є частиною зони без внутрішнього прикордонного контролю?
Ви можете це зробити, але Ваші документи знову перевірятимуть на кордоні першої країни ЄС, яка є частиною Шенгенської зони. Так буде, наприклад, якщо Ви перетинаєте кордон між Угорщиною та Румунією.

Чи можу я пересуватися між країнами, які входять до Шенгенської зони без внутрішнього прикордонного контролю?
Так. Після того, як Ви в’їдете в країну, що входить до Шенгенської зони, Ви, як правило, можете переїхати без прикордонного контролю до інших країн, котрі входять до Шенгенської зони. Проте, Ви можете це робити не довше 90 днів протягом 180-денного періоду.
Зауважте, що Ісландія, Норвегія, Швейцарія та Ліхтенштейн не є країнами ЄС, але вони є країнами-учасницями Шенгенської угоди. Ви можете подорожувати до цих країн після в’їзду до Шенгенської зони, але Ваші права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом, можуть відрізнятися від прав, гарантованих Вам у країнах ЄС.
Хоча Данія є членом ЄС і країною Шенгенської угоди, вона не бере участі в схемі тимчасового захисту і не застосовує правила ЄС щодо надання притулку. Тому Ваші права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом у Данії, можуть відрізнятися від прав, які Ви маєте в інших країнах ЄС.

Термін мого 90-денного безвізового перебування в ЄС закінчується, і я зареєструвався/зареєструвалася для тимчасового захисту, однак ще не маю дозволу на проживання. Що я можу зробити у цьому випадку, якщо мені потрібно повернутися в Україну або якщо мені потрібно переїхати в іншу країну ЄС?
Згідно з правовими нормами ЄС, Ви повинні отримати дозвіл на проживання й можете використовувати його для поїздки в інші країни Шенгенської угоди на термін до 90 днів у межах 180-денного періоду. Із тим же дозволом Ви можете залишити ЄС, щоб переїхати в іншу третю країну, наприклад, в Україну, і знову в'їхати до ЄС.
Якщо Ви ще не отримали дозволу на проживання, то можете отримати національні документи або дозволи. Це залежить від країни ЄС. Деякі документи або дозволи, зазначені в Додатку 22 до Шенгенського довідника, дозволяють Вам подорожувати так, як Ви подорожували б, маючи дозвіл на проживання. Утім, це стосується не всіх національних документів або документів, виданих країнами Шенгенської угоди. Зверніться, будь ласка, до державних органів країни, де Ви зареєстровані для тимчасового захисту, аби дізнатись, чи документи, які Ви отримуєте, дозволяють Вам подорожувати.
Якщо це не так, але Вам потрібно поїхати в Україну й повернутися, то для Вас, коли Ви повернетеся до ЄС, єдиним прийнятним рішенням буде в'їхати безпосередньо (суходільним, повітряним або морським шляхом) до країни ЄС, де Ви зареєстровані для тимчасового захисту.
Якщо Вам потрібно відвідати іншу країну Шенгенської угоди, Ви можете перебувати в ній не довше 90 днів протягом 180-денного періоду із Вашим дозволом на проживання або національним документом/документом, який наведено в Додатку 22 (отже й має таку ж силу, що й дозвіл на проживання). Якщо у Вас немає такого документа, Вам наразі рекомендується не подорожувати до інших країн Шенгенської угоди, оскільки Ваше перебування там може вважатися незаконним.
Увага! Дозвіл на проживання, виданий Румунією, Болгарією, Кіпром та Ірландією, не має загальної дійсності в Шенгенській зоні й не дає Вам права на в'їзд до інших країн Шенгенської зони. Дозволи на проживання, видані державами, які перебувають в Шенгенській зоні без внутрішнього прикордонного контролю, усе ж визнаються Румунією, Болгарією та Кіпром і дають право на поїздки в ці країни.

Чи можуть прикордонники, поліція або інші відповідні органи все ж вимагати мої документи, що посвідчують особу, навіть якщо я перебуваю в країні Шенгенської зони?
Так. Поліцейські та інші адміністративні перевірки завжди можливі, в тому числі на території та на внутрішніх кордонах, з міркувань безпеки та міграційної політики. Важливо співпрацювати з поліцією або прикордонникам і надавати необхідні документи та інформацію. За певних обставин Вас можуть попросити залишатися доступним для органів влади під час цих перевірок у призначених установах.

Чи існують обмеження на поїздки, пов'язані з пандемією COVID-19?
Перегляньте, будь ласка, сторінку Re-open EU для отримання інформації про заходи щодо подорожей та правил охорони здоров’я в країнах ЄС та країнах Шенгенської зони (Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії, Швейцарії) під час пандемії COVID-19.

Чи дійсне в ЄС моє українське посвідчення водія?
Починаючи з 27 липня 2022 року новими тимчасовими правилами ЄС встановлено, що особи, які рятуються від війни в Україні, можуть продовжувати користуватися українським посвідченням водія без необхідності замінювати їх на водійське посвідчення ЄС або складати новий іспит з водіння. Новий Регламент запроваджує особливі правила щодо прострочених, втрачених і викрадених українських водійських посвідчень, аби зменшити адміністративний тягар для осіб, які проживають у ЄС за режимом тимчасового захисту. Цифрові посвідчення водія, видані Україною (DIIA), також можуть бути визнані після того, як в Україні будуть запроваджені й стануть доступними інструменти перевірки. Дізнайтеся більше про ці правила.
Визнання водійських посвідчень, виданих поза ЄС, відрізняється у різних країнах Союзу. Перелік джерел, які інформують про іноземні посвідчення водія в країнах ЄС, доступний на карті, що нижче.

Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"

Огляд

Перед виїздом з України та прийняттям рішення про поїздку до одної з країн ЄС, якщо можливо, вирушаючи, візьміть із собою, будь ласка, дійсні проїзні документи. Утім, відсутність проїзних документів або медичних документів (свідоцтво про вакцинацію, тест на COVID-19) не мають бути для Вас перешкодою для в'їзду до ЄС.
Всі країни ЄС, що межують з Україною, дозволяють в'їзд на гуманітарних підставах усім, хто рятується від війни в Україні, незалежно від наявності біометричного паспорту. Це ж стосується і дітей. Якщо у Вас є українське громадянство і біометричний паспорт, Ви можете в’їхати до ЄС, пред’явивши цей документ на кордоні. У всіх інших випадках країни ЄС прийматимуть Вас на гуманітарних підставах.

Як я можу підтвердити своє громадянство?

Ось орієнтовний перелік документів, які можна використовувати для підтвердження українського громадянства, навіть якщо термін їхньої дії закінчився:
  • будь-які паспорти (паспорти громадянина, дипломатичні паспорт, службові паспорти, колективні паспорти й документи, що заміняють паспорти, включно з дитячими паспортами);
  • національні посвідчення особи (включно з тимчасовими);
  • військові квитки та військові облікові картки;
  • посвідчення особи моряка, капітанські облікові картки, посвідчення члена екіпажу;
  • свідоцтва про громадянство;
  • інші офіційні документи, в яких згадується або вказується громадянство.
Якщо у Вас інше громадянство і для в’їзду в ЄС Вам потрібна віза, Ви повинні пред’явити свою короткострокову візу, якщо вона у Вас є. Якщо у Вас немає короткострокової візи, країни ЄС все рівно мають дозволити Вам в'їзд, щоб полегшити вашу репатріацію до країни походження.

Чи маю я пройти перевірку під час перетину кордону?

З огляду на поточну ситуацію в Україні, країни ЄС можуть здійснювати прикордонні перевірки на своїх кордонах, а також в іншому безпечному місці на відстані від кордону. Перевірка може бути проведена під час або після того, як Ви переїдете у безпечне місце. Протягом проведення цих перевірок, Ви можете бути зобов'язані залишатися доступним для органів влади у цьому безпечному місці.

Які мої права та обов'язки?

Незалежно від Вашого громадянства, Ви маєте право на отримання негайної допомоги та інформації про свої права. Це включає тимчасове житло і задоволення Ваших основних потреб, як-от їжа й ліки. Користування додатковими правами залежить від статусу, який Ви отримаєте в ЄС, тобто, може відрізнятися.
Із міркувань безпеки та міграційної політики, поліцейські та інші адміністративні перевірки можливі в будь-який момент, у тому числі на території держав-членів. Важливо співпрацювати й надавати необхідні документи та інформацію представникам поліції, прикордонних служб, а також іншим уповноваженим органам. За певних умов Вас можуть попросити залишатися доступним для органів влади на час проведення таких перевірок у відведених для таких цілей місцях.
Щодо дітей, які самостійно перетинають державні кордони, тобто без супроводу або очікування батьків або інших дорослих, відповідальних за них, і які не супроводжуються або не очікуються відомими дорослими: Ви повинні повідомити органи влади, і вони направлять Вас до служб захисту дітей.
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
ВСУ удается удерживать Бахмут, хотя "вагнеровцы" смогли закрепиться в восточной части города. На Западе намекают, что украинцам пришло время вывести войска, однако Киев пока утверждает, что не собирается сдавать эту "крепость". А американское издание WSJ пишет, что битва за Бахмут стала моментом истины для основателя ЧВК "Вагнер" Пригожина и что в Кремле он стал многих "раздражать"






Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
, змінено Юрий Николаевич на 14. Mar 2023


У серпні 2014 року під містом Іловайськ розгорнулась одна з найстрашніших битв для української армії у війні на Донбасі. Бої тривали майже місяць з 6 по 29 серпня і увійшли в історію під назвою “Іловайський котел”. Українська армія втратила 366 воїнів, 429 - отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 - потрапили у полон. Це спонукало українську сторону погодитися на умови Мінського перемир’я, підписаного 5 вересня 2014 року в білоруській столиці. Суспільне розповідає хронологію цих трагічних подій





4 серпня: генерал Руслан Хомчак поставив задачу розвідати сили, що утримували Іловайськ, важливий залізничний вузол за 40 км від Донецька. Штаб АТО та Хомчак припускали, що місто утримують не більш ніж 30-80 бойовиків. Якби українські військові отримали контроль над містом, вони могли б відрізати постачання зброї та живої сили противника до окупованого Донецька.

6-7 серпня: за наказом генерала Хомчака відбулася перша спроба захопити Іловайськ силами 40 БТрО (батальйон територіальної оборони) “Кривбас”, посиленими 2 танками та 2 одиницями БМП 51 ОМБр (окрема механізована бригада) й загоном добровольців з ДУК (Добровольчий Український Корпус). Наступ провалився. За однією з версій, після цього поміж генералом Хомчаком та командуванням 40-го батальйону “Кривбас” виник конфлікт, через який в район Іловайська почали стягуватися добровольчі підрозділи з батальйонів “Донбас”, “Азов” та “Шахтарськ” з особовим складом майже 200 бійців.

10 серпня (Перший штурм): добровольчі загони посилили підрозділами 51-ї бригади та 40-го батальйону. У штурмової групи був 1 танк, 1 БМП та 1 броньована вантажівка КаМАЗ. Вони почали наступ, проте невдовзі після початку єдиний танк підірвався, вантажівка заглохла й штурм захлинувся. В боях загинули 12 українців.

10 серпня: цього ж дня підрозділи 40 БТрО змогли встановити 4 блок-пости, що створило сприятливі умови для успішного штурму міста. Ці позиції українські військові успішно утримували до кінця серпня. Паралельно з Іловайською битвою тривали бої за Савур-Могилу і Красний Луч, що знаходяться недалеко від міста. Бойовикам вдалося відтіснити звідти українських військових і таким чином створити передумови для створення котла. Використовуючи висоту Савур-Могили, противник постійним артилерійським вогнем відрізав наші підрозділи від всіх видів постачання

12 серпня: українські армійські частини намагалися захопити місто з заходу (з боку Шахтарська), але не змогли – проросійські найманці вели вогонь з житлових будинків, а також за потужної підтримки важкої артилерії.

13-14 серпня: особовий склад 30-ї механізованої бригади (без 1-го і 2-го батальйонів), а слідом за ними й частина сил 51-ї механізованої бригади та 7-ма рота 72-ї механізованої бригади самовільно залишила займані позицій близько кургану Савур-Могила, Степанівки, Григорівки. Це призвело до утворення прогалин в лінії зовнішнього кола блокування, яку більше не могли контролювати українські війська та артилерія.

18 серпня (Другий штурм): Ще одна спроба захопити місто. Батальйони "Донбас", 17-а криворізька танкова, 51-а волинська, 93-а дніпропетровська мехбригади ВСУ пішли на прорив і звільнили частину Іловайська. Слідом в місто увійшов батальйон “Дніпро-1”. Бойовики засіли в північній частині міста та викликали підкріплення з Донецька.

19 серпня: взвод “Донбасу” лише двома пострілами захопив залізничне депо міста, де розмістилося близько 78 українських бійців. Того ж дня відбулася невдала спроба закріпитися у східній частині міста. В ході боїв було важко поранено або вбито до третини штурмової групи “Донбасу”.

20 серпня: місто на дві третини під контролем української армії. У сутичках за Іловайськ ворогові протистояли батальйони "Дніпро", "Донбас", "Азов", "Шахтарськ" за підтримки армійських частин 17-ї дніпропетровської танкової, 93-ї дніпропетровської механізованої та 51-ї волинської бригад. Того ж дня до бойовиків на підмогу прибули терористичні угруповання "Восток" та "Оплот".

21 серпня: в Іловайськ підходить підкріплення Нацгвардії, тривають бої за місто. Українські війська утримують його частину, але у них незахищений тил і мало резервів.

23 серпня: напередодні оточення українських військ, особовий склад батальйону “Прикарпаття”, деморалізований постійними обстрілами, почав відступ від кордону, після чого чисельність Сектору «Д» склала не більше 700 осіб

24 серпня: ватажок так званої “ДНР” Олександр Захарченко оголошує про масштабний наступ по всіх напрямках. Від державного кордону в напрямку Старобешеве вирушають російські війська (близько 100 одиниць бойової техніки), відрізаючи Іловайськ і українські підрозділи біля нього. Вступ російських регулярних військ у безпосередні бої був неочікуваним для керівництва АТО.

24 серпня: після обстрілу з території Росії 5-й батальйон територіальної оборони самовільно залишає позиції. Внаслідок чого без прикриття залишилась ділянка державного кордону на рубежі Кутейникове-Мокроєланчик. На територію України входять російські війська.

26 серпня: внаслідок наступу збройних формувань "ДНР" в Іловайську були оточені батальйони "Донбас", "Дніпро-1", батальйони МВС "Херсон", "Світязь" та "Миротворець", а також зведена рота 93-ї та 17-ї бригад ВСУ.

26 серпня: починаються перемовини про надання гарантії безпечних гуманітарних коридорів для виходу з оточення військовослужбовців. За результатами російська сторона надала гарантії виходу українських військових з оточення.

27 серпня: командування АТО спробувало організувати прорив зовні кільця оточення силами підрозділів 92-ї ОМБр та 42-го БТрО. Планувалося, що разом вони спробують розблокувати українські сили, які знаходились в оточенні під Іловайськом, втім протягом ночі техніка колони була майже вся знищена артилерійськими обстрілами з мінометів.

28 серпня: іловайське угрупування опинилося в оточенні. Українських бійців в Іловайську почали розстрілювати з "Градів" та "Ураганів".

29 серпня, 01:00: Путін звернувся до бойовиків із закликом відкрити гуманітарний коридор для українських військових, що опинилися в оточенні. Але ввечері російське військове командування змінює умови. Вихід можливий без зброї та важкого озброєння. Українська сторона їх відхиляє.

29 серпня: о 6 ранку до Многопілля прибув російський офіцер і повідомив генералу Хомчаку, що вихід має відбуватися без зброї. Почали формуватися дві колони для виходу з Іловайська: північна колона з кодовою назвою “Булава” і південна – “Вітер”.

29 серпня, 8:15: наші військові двома організованими колонами почали вихід з Іловайська за попередньо оговореними маршрутами. Спершу українські колони безперешкодно рухалися повз російські укріплені позиції.

29 серпня, 10:00: попри домовленості, російська сторона почала розстріл “гуманітарного коридору”. В цей день Україна втратила найбільшу кількість армійців за весь час бойових дій.

30 серпня: всі бійці, які не здалися в полон, зі зброєю і прапорами вийшли через спеціальний коридор до місця дислокації основних сил АТО. Таким чином, Росія вбила 366 українських воїнів, 429 отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 – потрапили у полон, Збройні Сили України зазнали втрат озброєння і військової техніки на суму майже 300 млн грн.

14 серпня 2017 року: Генпрокуратура оприлюднила висновок щодо подій під Іловайськом. Основних висновків причини трагедії три: низький рівень боєготовності та боєздатності Збройних сил України; численні факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби та невиконання наказів начальників; окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій.

Ці фактори, на думку Генпрокуратури, “перебувають у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з діяннями ЗС РФ, якими 23-24.08.2014 здійснено віроломне вторгнення на територію Донецької області та віроломне вбивство українських воїнів”.

Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
З 25 січня по 18 лютого точилися одні з найзапекліших боїв - бої за Дебальцево. За офіційною інформацією, тоді загинули 110 захисників, 270 були поранені, семеро потрапили до полону, і ще 18 – зникли безвісти.
Гостра фаза тривала майже місяць - з 25 січня по 18 лютого 2015 року і включала в себе як великі артилерійські обстріли, так і перестрілки на малих відстанях зі стрілецької зброї і навіть танкові битви. 18 лютого 2015 року понад 2,5 тисячі українських воїнів залишили плацдарм. І хоча деякі групи виходили ще кілька днів, саме ця дата вважається завершенням боїв за Дебальцеве. 

Активний наступ збройних формувань сепаратистів на околиці Дебальцевого почався 25 січня. 27 січня бойовики атакували позиції сил АТО у місті Вуглегірськ, що на південний захід від Дебальцевого. Після запеклих боїв українські війська залишили місто, далі – населені пункти Нікішине, Рідкодуб.



Ключовою втратою стало стратегічно важливе Логвинове, після чого пересуватися трасою Артемівськ-Дебальцеве було вже неможливо.

Відведення військ проходило двома основними маршрутами невеликими колонами під прикриттям бойових броньованих машин та артилерії. У бойових умовах повний вихід з Дебальцевого відбувався у кілька етапів і тривав кілька діб. Комусь вдалося вийти з технікою, деякі підрозділи внаслідок засідок або ж бездоріжжя втратили машини й змушені були виходити пішки.

Імена Героїв назавжди закарбувались у пам’яті нашого народу.

Вічна пам’ять та слава полеглим українським захисникам Дебальцевого.






Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
Збройний конфлікт на Сході України триває шостий рік. Кількість осіб, які мають статус учасника бойових дій, суттєво збільшується кожного року. На початок 2020 року їх вже понад 459,6 тис. Ветерани та учасники бойових дій – у трійці категорій, які найчастіше потребують правової допомоги.
«Ветерани та учасники бойових дій мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Тобто можуть скористатися послугами юристів або адвокатів, які співпрацюють з системою безоплатної правової допомоги. Зокрема, для захисту та представництва інтересів у судах, складення документів процесуального характеру», - зазначила заступник Міністра юстиції Валерія Коломієць.
За словами заступника очільника Мін’юсту, з 2017 року набули чинності зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», які значно розширили права ветеранів війни та учасників бойових дій щодо отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Якщо раніше учасники бойових дій могли звертатися за правовою допомогою виключно щодо вирішення питань їхнього соціального захисту, то тепер – з будь-яких питань.
 «Починаючи з 2015 року до центрів та бюро за вторинною правовою допомогою звернулися понад 38 тис. учасників бойових дій. З початку цього року БВПД отримали майже 5 тис. учасників АТО/ООС», - розповів в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.
Якщо у 2017 році ветерани війни найчастіше зверталися з проблемних питань щодо соціального забезпечення та соціального захисту членів їхніх сімей, то з 2018 року найпоширенішими стали питання сімейного права. Наприклад, минулого року майже кожний п’ятий учасник бойових дій звертався саме з питань сімейного права: розлучення, поділу майна між подружжям, аліментів тощо.
«Досить часто учасники АТО/ООС звертаються з питань несення служби. Це стягнення компенсацій за невикористані відпустки при звільненні, оскарження наказів про звільнення, підстави та порядок розірвання військових контрактів,  стягнення грошових коштів за піднайм житла», - розповіла директор Краматорського місцевого центру з надання БВПД Вікторія Харенко.
Держава надала учасникам бойових дій право на безоплатне отримання земельної ділянки. Але непоодинокі випадки, коли вони потребують допомоги для вирішення земельних питань. Так, до Костянтинівського бюро правової допомоги, що на Донеччині, звернулась учасниця бойових дій, якій сільська рада відмовила у наданні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Фахівчиня бюро склала адміністративний позов про визнання дій неправомірними та зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву учасниці бойових дій та винести законне рішення. Рішенням суду позовні вимоги клієнтки були задоволені. Захисниця України отримала земельну ділянку.
Отримавши правову допомогу з певного питання, учасники бойових дій звертаються до системи БПД і з іншими правовими проблемами. Володимир Д., який захищав Україну на Донбасі, – тепер параюрист, який співпрацює з Бахмутським бюро правової допомоги. Його знайомство з фахівцями бюро розпочалося три роки тому, коли він звернувся за допомогою у складенні заяви про отримання паспорта замість втраченого та зборі необхідних документів.
«Потім наші юристи допомагали пану Володимиру складати запити на отримання публічної інформації до органів місцевого самоврядування, надавали роз'яснення норм чинного законодавства щодо діяльності ФОП тощо. Тепер він параюрист, який працює у громаді», - розповіла начальник Бахмутського бюро правової допомоги Оксана Болотюк.
Зараз на території Донецької та Луганської областей реалізується пілотний проект «Волонтер БПД». Мета проекту – підвищити рівень обізнаності з правових питань у громадах та спроможність українців захищати свої справа.
«На Донеччині конкурсний відбір щодо участі у проекті «Волонтер БПД» пройшли 16 осіб. Протягом двох місяців вони отримуватимуть актуальну інформацію з найпоширеніших правових питань. Упродовж усього навчання учасникам допомагатимуть кваліфіковані юристи», - розповів директор Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях Павло Наливайко.
Після проходження навчання волонтери БПД дві години на тиждень надаватимуть поради та базову інформацію з правових питань у своїх громадах, поширюватимуть інформацію про систему БПД, перенаправлятимуть  людей до місцевих центрів та бюро для отримання більш детальних консультацій або правового супроводу в суді.
Про все це представники ЗМІ з Буковини, Львівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, Волині, Хмельниччини та інших регіонів України дізналися під час престуру «Надання правової допомоги учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам». Престур організував Координаційний центр з надання правової допомоги за підтримки «Української ініціативи громадської довіри» (UCBI).
Зазначимо, що для отримання безоплатної вторинної правової допомоги ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», мають надати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків такої особи, посвідчення встановленого зразка.
Надати документи можна не лише особисто звернувшись до одного з місцевих центрів з надання БВПД,  а й через електронні засоби зв’язку (адреси та електронні пошти центрів з надання БВПД можна дізнатися на офіційному сайті системи БПД за посиланням https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ ).
Отримати безоплатну первинну правову допомогу (юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань) можна:
– за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
Відбулася розмова з Михайликом Віталієм Васильовичем, директором Реабілітаційного центру Святого Павла з Одеси, резидентом формації Кабінету експертів.  Приводом став унікальний досвід одеських волонтерів, які продемонстрували приклад натхненного служіння своїй громаді та країні у найтяжчий для неї час. Сьогодні – це ціла структура, яка допомагає реабілітовувати ветеранів АТО/ООС та їхні сім’ї, підтримує внутрішньо переміщених громадян та надає допомогу соціально-незахищеним верствам. Про це та інше – в деталях розмови.

Пане Віталію, коли Реабілітаційний центр Святого Павла почав надавати допомогу потерпілим в озброєному конфлікті на Донбасі?

Це сталося само собою. У нас в штаті був один психолог, який працював з літніми людьми в Інституті третього віку, а також ВИЧ-позитивными людьми. Ситуація на Майдані в 2014 році торкнулася також і Одеси. Перші потерпілі від цих подій поверталися додому і почали звертатися до нас. Серед євромайданівців наш реабілітаційний центр мав репутацію довіри. Вони – поранені, психологічно надломлені зверталися до нас по допомогу. Тоді усіх ми приймали у приміщенні Німецько-лютеранської кірхи. Ми надавали їм медичну допомогу. Проте зрозуміли, що кожен з тих, що повернулися з Майдану потребує також і психологічної реабілітації.

Паралельно в Одесі сформувалася міська група психологів-волонтерів. Вони самоорганізувалися після того, як в Будинку профспілок згоріли заживо люди. Ці ж фахівці свого часу чергували з київськими психологами на Майдані надаючи психологічну допомогу постраждалим. Після трагедії в Будинку профспілок виникла ініціатива надання такої допомоги потерпілим від трагедії і їх сім’ям. Щоб допомогти всім цим людям, ми зібрали їх разом з сім’ями для психологічної реабілітації. Серед 20 осіб було багато вдів з дітьми, які постраждали від ситуації на Майдані, а також від пожежі в Будинку профспілок. Перший досвід реабілітації був з ними. На базі санаторію, з харчуванням і біля моря.

Стихійна самоорганізація привела волонтерів-психологів до усвідомлення того, що виконану роботу потрібно продовжувати, юридично оформивши свій статус. Тому вони звернулися в наш реабілітаційний центр за підтримкою і співпрацею. Ми надали їм приміщення, правову і матеріальну підтримку для продовження їх роботи в статусі нашої організації.

Після цього почалися бойові дії на сході України. Ми почали надавати благодійну та психологічну допомогу внутрішнім переселенцям. Перші люди звернулися до нас в серпні 2014 року, після Іловайсьої трагедії. Практично весь рік прибували все нові і нові переселенці. Їх почали розселяти не тільки в Одесі, але і в області. Стала гострої потреба в психологічній допомозі цим людям. Група наших психологів роз’їхалися в Сергіївка, Куяльник та інші місця компактного поселення.
Робота з травмою є специфічною терапією, тому ми почали встановлювати контакти з зарубіжними фахівцями для обміну досвідом та підвищенням кваліфікації наших психологів. Відгукнулися експерти-волонтери з Німеччини, які викладали ефективні техніки і ділилися навичками взаємодії з постраждалими. Так почали проходити семінари для волонтерів, з’явилася супервізія для профілактики їх емоційного вигорання.

Яким був перший досвід реабілітації ветеранів АТО / ООС?
У 2015 році були перші демобілізувався воїни АТО. Вони поверталися з пораненнями. У разі, як було і з потерпілими від зіткнень на Майдані – німецькі лютеранські церкви відгукнулися допомогти і воїнам АТО. Тоді вдалося реабілітувати 50 ветеранів за чотири заїзди.
Ми запрошували демобілізованих воїнів, які пережили поранення з усієї України в Одесу. Вони приїжджали в санаторій зі своїми сім’ями, ми повністю оплачували їм дорогу і засоби для кишенькових витрат.
Для них була спеціально складена програма психологічної групової роботи, індивідуальне консультування.
 Ми намагалися підбирати найкращих вчених і фахівців, тому що перша реакція на психологів у ветеранів
 була неоднозначною.  Також нами була підготовлена ​​і частина дозвілля: відпочинок на морі, дельфінарій, екскурсії по Одесі. Їх графік був повністю завантажений. 80% дружин приїхали з думкою про розлучення. Це було пов’язано з тим, що після участі в бойових діях – додому повернулася зовсім інша людина. Це складно психологічно. До того ж такі сім’ї переживають і побутові складнощі. Уявіть собі, людина повернулася з війни, переживає складнощі в ресоціалізації, а сім’я не була готова до цього.

На базі Німецько-Лютеранської церкви проходили Богослужіння, в яких також брали участь ветерани зі своїми сім’ями. Відбувалися спеціальні спілкування з пастором лютеранської церкви на духовні теми. Після реабілітаційної програми ми зробили дослідження, яке показало, що в сім’ях, які брали участь в реабілітації істотно знизився відсоток конфліктності і напруги. Їм допомогла участь в програмі.
Як зараз розвивається проект соціально-психологічної підтримки ветеранів та їх сімей?
Зараз ми проводимо індивідуальні консультації з ветеранами. Є складні випадки. Працюємо з їхніми дружинами і дітьми. Використовуємо в практиці арт-терапевтичні методи. Поряд з цим продовжуємо допомагати переселенцям. В цьому плані вже легше, тому що вони, по-великому рахунку, досить успішно інтегрувалися в одеську громаду. Тут динаміка покращується. А ось з ветеранами АТО/ООС навпаки погіршується. Їх стає все більше і більше. І для них немає державних програм соціально-психологічної реабілітації.

Ветерани самі звертаються по допомогу до Вашого центру?
Ні. Ми самі шукаємо ветеранів для надання їм допомоги. Наш центр співпрацював з ПРООН, фондом «Відродження» та ін. Робили курси англійської мови для ветеранів, комп’ютерної грамотності, залучали на іпотерапію, арт-терапію. При цьому дуже допомагали дружини ветеранів. Самі вони йдуть на реабілітацію дуже неохоче. Практично всі вони не бачать в цьому потреби. На сьогоднішній день ми працюємо над наданням постійної реабілітації у моря для ветеранів та їх сімей за програмою 18 денного взаємодії. Є програми в 7-10 днів. Але ми помітили, що цього часу недостатньо. А ось 18 днів цілком. За цей час можна пропрацювати індивідуально конкретні проблеми ветеранів, а також в групі підтримати один одного. Коли взаємодієш з ветеранами АТО і намагаєшся їм допомогти, розумієш, що якщо він повернувся, наприклад, без руки або ноги, то крім психологічної допомоги йому потрібна також і матеріальна підтримка.
Як держава включається в цей процес? Чи існує політика, яка націлена на підтримку ветеранів або все в руках у громадських активістів?
Раніше ми чули, що держава фінансує місцеві бюджети для здійснення програм реабілітації. Однак, не будучи освоєними поверталися назад. Начебто, як нікого цей напрямок нецікавить. Наш центр розбирався в умовах отримання державної підтримки на реалізацію наших програм по реабілітації. У підсумку, ми прийшли до висновку, що отримати таке фінансування кілька років тому було просто неможливо. Настільки законодавство було прописано складно і практично неможливо.
Але час вносить свої корективи. Ветеранів стає більше і питання їх ресоціалізації стає гостро. На сьогодні ми знаємо, що в одеському регіоні виділено кошти для освоєння під ветеранські програми і ми вирішили взяти участь в їх організації.
Який алгоритм співпраці громади з державою з метою освоєння бюджетних коштів на реабілітацію воїнів АТО / ООС?
Принцип простий. У законодавстві прописано, що реабілітація ветеранів АТО може здійснюватися на базі акредитованих за профілем (медичного або психологічного) санаторіїв. Ветеран звертається до Управління праці та соціального забезпечення за місцем свого проживання і обравши санаторій за своїм бажанням, пише заяву на проходження там реабілітації. Держава перераховує на рахунок санаторію кошти в розмірі 450 грн. на день перебування ветерана в санаторії. Так прописано, що 400 грн. – це проживання та харчування, а 50 грн. відводиться на психолога.
Ми як центр, зараз співпрацюємо з санаторієм «Аркадія». Саме на його базі вже відбулася перша програма реабілітації. За підтримки держави стало набагато легше надавати послуги ветеранам. Міністерство соціальної політики оплачувало харчування та проживання. А наш центр оплатив послуги психологів. Такий алгоритм працює успішно. Погоджуючи його, ми запланували в цьому році тримісячний сезон реабілітації. Єдина проблема в тому, що Міністерство соціальної політики виділяє кошти лише на самих ветеранів. Вони не беруть до уваги їх сім’ї. А ми бачимо сенс роботи тільки в сімейній терапії. Для нас стоїть завдання знайти додаткові кошти для дружин і дітей, а також оплатити якісну роботу психологів.
Ми наразі говоримо про Одеський регіон. Але ж фінансування приходить в кожну область. І ветерани можуть скористатися виділеними коштами на проходження реабілітації в будь-якому регіоні України, де будуть акредитовані для цього такі центри.

Що повинно змінитися в законодавстві і громадському сприйнятті демобілізованих воїнів для їх успішної реінтеграції?
По-перше, матеріальна допомога. При пораненні, воїн втрачає частину свого тіла – стає непрацездатним. Психологічна травма від побаченого і пережитого посилюється пораненням. Коли такий воїн повертається додому, його зустрічають побутові негаразди: наймана квартира, нічого їсти, необхідно забезпечувати дітей – і це все стає для нього вкрай важким у психологічному сенсі, в першу чергу.
Ми всі знаємо, що в містах будується багато нового житла. І в кожному будинку відводиться частина, яка закріплена за міською радою. Необхідно з муніципального ресурсу виділяти квартири для демобілізованих ветеранів. Гарантовано давати квартиру. Навіть якщо у них є своє житло. Вони можуть здавати нову квартиру і мати з цього фінансову підтримку для сім’ї. Громада повинна дати, щось взамін ветерану, який втратив працездатність захищаючи мир і злагоду тієї ж самої громади. Це утверджуватиме соціальні гарантії та підніматиме авторитет ветерана у своїй родині і хоча б частково вирішуватиме побутові негаразди. Громада має вчиться цінувати і підтримувати своїх героїв. Це не компенсує їм втраченої працездатності, але хоча б частково згладжує її.

Я тісно працюю з німецькими благодійними організаціями. Їм складно зрозуміти ставлення української держави до своїх ветеранів. Німці досі відчувають відповідальність за підтримку жертв фашизму в Україні і після смерті ветеранів Другої Світової війни – активно допомагають вже «дітям війни». Вони всіляко оточують їх увагою, щомісяця надаючи благодійну допомогу.
Цікавою особливістю є те, що наше законодавство є неоднозначним щодо соціальних гарантій для ветеранів. Ось, наприклад, якби ми, як організація придбали для когось з переселенців квартиру вартістю в один мільйон гривень – то не заплатили б ні гривні податку. А от у випадку з ветераном АТО / ООС, якщо в рік йому буде надано благодійником допомоги понад 3000 грн, то необхідно буде додатково заплатити  державі 15% податку. А це не багато, ані мало – 150 тисяч грн. з мільйона. Німці цього не розуміють. Є громадські організації, які готові придбати і подарувати автомобілі для ветеранів, але не готові оплачувати такий великий відсоток податку додатково.

Чому не забезпечити ветеранів АТО / ООС спеціальними пільгами, які б сприяли вирішенню їхніх побутових питань? Наприклад, 100% пільга при розмитненні двох автомобілів в рік.
Суспільству важливо помічати ветеранів і бути до них поблажливими. Важливо розуміти те, що кожен воїн, ставши ветераном – продемонстрував звитягу, на яку здатний не кожен. Є різне ставлення у людей до ветеранів, але в більшості, наше суспільство досить толерантно до них. Але важливо проявляти більше участі в їхньому житті. 14 жовтня на День Захисника України в школах, університетах варто проводити уроки звитяги по вшанування ветеранів АТО / ООС. Не повинно складатися враження того, що після демобілізації суспільство забуло про своїх героїв.

Матеріал підготував Роман Аблязов, керівник проектів ГО “Всі разом!”
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги:
1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
2) позачергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), безплатне забезпечення іншими протезами і протезно-ортопедичними виробами;
3) безплатне позачергове щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Особи з інвалідністю внаслідок війни забезпечуються путівками відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах охорони здоров’я, соціального захисту населення, захисту державного кордону, та іншими органами за місцем перебування особи з інвалідністю на обліку або за місцем її роботи.
За бажанням осіб з інвалідністю замість путівки на санаторно-курортне лікування вони можуть один раз на два роки одержувати грошову компенсацію: особи з інвалідністю внаслідок війни I – II груп – у розмірі середньої вартості путівки, особи з інвалідністю внаслідок війни III групи – у розмірі 75 процентів середньої вартості путівки. Грошова компенсація надається незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань;
4) 100% знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 м2 загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 мна сім’ю);
5) 100% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 мопалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 мна сім’ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 мна кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 мна сім’ю);
6) 100% знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
7) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання, за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі. Це право поширюється і на особу, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи;
8) позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
9) позачергове обслуговування амбулаторно-поліклінічними закладами, а також позачергова госпіталізація. Ліквідація госпіталів для осіб з інвалідністю внаслідок війни здійснюється лише за погодженням з Кабінетом Міністрів України;
10) позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв’язку. Абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 % від затверджених тарифів, а для осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни – зі 100% знижкою від затверджених тарифів;
11) користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
12) право на щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів;
13) позачергове працевлаштування за спеціальністю відповідно до підготовки та висновків медико-соціальної експертизи. Праця осіб з інвалідністю внаслідок війни регулюється відповідними нормами законодавства України про працю і соціальний захист осіб з інвалідністю;
14) переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємств, установ, організацій;
15) виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності працюючим особам з інвалідністю внаслідок війни в розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи; 16) виплата працюючим особам з інвалідністю допомоги по тимчасовій непрацездатності до 4 місяців підряд або до 5 місяців протягом календарного року, а також допомоги по державному соціальному страхуванню за весь період перебування в санаторії з урахуванням проїзду туди і назад у разі, коли для лікування не вистачає щорічної і додаткової відпусток;
17) використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік;
18) позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій.
Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн – протягом року. Органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов’язані подавати допомогу особам з інвалідністю внаслідок війни у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку;
19) одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;
20) першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків. Гаражі, стоянки для транспортних засобів осіб з інвалідністю внаслідок війни, які мають медичні показання на забезпечення транспортом, як правило, споруджуються поблизу будинків; 21) особам з інвалідністю I і II груп надається право безплатного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, а особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи (не більше одного супроводжуючого), – 50% знижка вартості проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту.
Особам з інвалідністю III групи надається право безплатного проїзду один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом незалежно від наявності залізничного сполучення або проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту з 50% знижкою вартості проїзду. Особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, які супроводжують у поїздках осіб з інвалідністю І групи (не більше одного супроводжуючого), надається право користування міжміським транспортом зазначених видів у період з 1 жовтня по 15 травня з 50% знижкою вартості проїзду без обмеження кількості поїздок;
22) позачергове безоплатне забезпечення автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий), виплата компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
23) зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства;
24) звільнення від орендної плати за нежилі приміщення, що орендуються особами з інвалідністю внаслідок війни під гаражі для спеціальних засобів пересування (автомобілів, мотоколясок, велоколясок тощо) та безплатне надання для цих засобів гаражів-стоянок незалежно від їх форми власності;
25) позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення, а також на обслуговування службами соціального захисту населення вдома. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов’язані з доглядом за цією особою з інвалідністю, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством;
26) позачергове обслуговування підприємствами, установами, організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту;
27) право на позачергове забезпечення продовольчими товарами поліпшеного асортименту та промисловими товарами підвищеного попиту згідно з переліком та нормами, що встановлюються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Для продажу цих товарів створюються спеціальні салони-магазини, секції, відділи та інші види пільгового торговельного обслуговування. Продаж товарів здійснюється за соціально доступними цінами за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України;
28) право на державну цільову підтримку для здобуття ними та їх дітьми професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах, передбачену статтею 12 цього Закону для учасників бойових дій та їх дітей.
Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього; Площа житла, на яку нараховується 100% знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім’ї осіб, які не мають права на знижку плати.
Якщо у складі сім’ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 100%, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 100% відповідна знижка плати. Особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються:
особам з інвалідністю I групи – у розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,
II групи – 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,
III групи – 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Особам, зазначеним у пунктах 11-14 частини другої статті 7 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв’язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом б пункту 1 статті 162 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Якщо особа у зв’язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Ангелина
Новачок
1 пост




Загиблі у війні Росії проти України
Юрий Николаевич
Редактор
Молодший
22 пости
"Всегда вперед)"
, змінено Юрий Николаевич на 17. Nov 2022


Наразі протезування й реабілітації потребують понад тисяча військових і цивільних, що втратили кінцівки внаслідок війни: де і як це можна зробити?


Близько 500 поранених бійців на день, з них понад половина – з травмами кінцівок. Під час активної фази війни понад тисяча поранень уже закінчились для українців вимушеними ампутаціями, інвалідністю, фантомними болями. Яким чином і де люди, що втратили руки чи ноги внаслідок війни, можуть пройти реабілітацію та протезування? Дізнавався "СтопКор".

Щодня на фронті гинуть 60-100 українських бійців, а ще пів тисячі – отримують поранення різного ступеню тяжкості. Таку гірку статистику днями озвучив президент Володимир Зеленський.

За даними Генштабу ЗСУ, до 60% від усіх травм, зазнаних на фронті, становлять саме поранення кінцівок. Відтак за понад 100 днів активних бойових дій кількість ампутацій та потреби у протезах серед захисників уже вимірюються тисячами. 

І це – не рахуючи цивільних, які теж масово потерпають мінно-вибухових та осколкових травм, іноді – ускладнених неможливістю вчасно отримати належну медичну допомогу.

"Станом на 24 лютого 2022 року було зафіксовано близько 500 учасників бойових дій з різними ступенями ампутації кінцівок, у тому числі з подвійними ампутаціями, які потребували протезування. 

Кількість таких поранень серед військовослужбовців зростала з року в рік.

 Після 24 лютого точної статистики наразі немає, але можу сказати, що загальна чисельність таких пацієнтів збільшилась удвічі – щонайменше до тисячі осіб. Це – не тільки військові, а й мирні мешканці", – розповів у коментарі "СтопКору" уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій, військовий фельдшер Вадим Свириденко.


Татьяна Анатольевна
Гуру
Новачок
4 пости
"Завжди вперед)"
, змінено Татьяна Анатольевна на 17. Nov 2022


Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам, на яких поширюється чинність цього Закону, надаються такі пільги:

- безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

- безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
- безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;

- 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

- 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);

- 50-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
- позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир;

- користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
- щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;
- першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

- виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

- використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час; одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;

- переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування в разі ліквідації підприємства, установи, організації;

- позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.
Органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані подавати допомогу особам з інвалідністю внаслідок війни і сім'ям загиблих військовослужбовців у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку;

- одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;

 - першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків, технічне обслуговування та забезпечення стоянками транспортних засобів;

- зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства;

- позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.

- першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту;

- позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення вдома. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов'язані з доглядом за ветераном війни, в порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України;

- вступ поза конкурсом до державних та комунальних вищих навчальних закладів на спеціальності, підготовка за якими здійснюється за рахунок коштів відповідно державного та місцевих бюджетів.
- членам сімей, військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, які не одружилися вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

- щорічно до 5 травня членам сімей військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, виплачується разова грошова допомога.